Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 8 posts ] 
Atentie la capuse!!! 
Author Message
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Atentie la capuse!!!
Quote:
Medicii spun ca Iasul este invadat de capuse
Autor: Amalia DASCALU

Cel putin o persoana pe zi se prezinta la spital din cauza muscaturilor de capusa.

Medicii le recomanda iesenilor sa nu neglijeze muscaturile de capusa, acestea putind provoca boala Lyme. "Romania este cuprinsa in zona de raspindire a bolii Lyme, iar Europa este invadata deja de capuse, existind in Letonia chiar paduri care sint interzise publicului din cauza invaziei de capuse. Capusa cauta surse din care sa se hraneasca cu singe, un om sau un animal, iar inainte de a musca, capusa secreta o substanta anestezica, astfel incit majoritatea oamenilor nici nu simt cind sint muscati", a declarat dr. Tudor Ciuhodaru, medic primar de urgenta in cadrul Sectiei Exterioare Copou a Spitalului "Sf. Spiridon". Capusele pot fi gasite atit in gradina casei, precum si in parcuri, terenuri de sport, pe iarba sau gazon, in pomii din livada, padure sau pe diverse animale. "Boala Lyme mai este supranumita «boala cu o mie de fete» pentru ca, afectind intregul organism, simptomele ei mimeaza foarte bine simptomele altor boli. Boala este de fapt o infectie sistemica a intregului organism care poate sa persiste chiar si ani intregi", a mai spus medicul. Primele simptome ale bolii sint transpiratia puternica, febra, dureri musculare, pete care se muta pe corp, dureri de cap, roseata in zona muscaturii, slabiciune, tulburari de somn si de vedere, tulburari cardiace si neurologice.


sursa

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Apr 19, 2012 8:22 am
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 9:14 pm
Posts: 408
Location: iasi
Post Re: Atentie la capuse!!!
mda...
trebuie luat in seama avertismentul
acu 1-2 ani ma muscat si pe mine una de cap.. era f mica si numi dadusem seama initial daca e insecta sau vreun cheag de sange.
mia scoso la spital si din cate se pare nu ma afectat cu nimic.
posibil sa o fi luat cand am lasat casca pe jos in iarba...
deci mare grija cand ne tavalim prin iarba

la fel se pot luat de la cainii maidanezi care care stau pe afara.


Thu Apr 19, 2012 10:36 am
Profile

Joined: Tue Feb 15, 2011 11:53 pm
Posts: 230
Post Re: Atentie la capuse!!!
eu zic ca deja te-a afectat :) ... nu mai stii daca a fost acum 1 an sau 2 ani :))


Thu Apr 19, 2012 10:46 am
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Atentie la capuse!!!
Mirra wrote:
mda...
trebuie luat in seama avertismentul
acu 1-2 ani ma muscat si pe mine una de cap.. era f mica si numi dadusem seama initial daca e insecta sau vreun cheag de sange.
mia scoso la spital si din cate se pare nu ma afectat cu nimic.
posibil sa o fi luat cand am lasat casca pe jos in iarba...
deci mare grija cand ne tavalim prin iarba

la fel se pot luat de la cainii maidanezi care care stau pe afara.



aucii, nasol...pai sa ne zici zona aproximativ

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Apr 19, 2012 10:54 am
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 9:14 pm
Posts: 408
Location: iasi
Post Re: Atentie la capuse!!!
nu stiu prea multe despre ele...
dar stiu ca trag la anmale si vietati... caini ,oi, cai...
nu retin exact zona in care fusesem atunci...
din cate stiu ... daca sa suit pe tine...migreza spre cap...

la mine era f mic.. 1-2mm si pana la spital nam stiut exact ce e..
e recomandat sa tio scoata la spital... ca daca ramane nust ce ac o patesti.

hai gata..nu va mai panicati atat ca doar no sa muriti de la o ganganie din asta...
o leaca de nebunie si turbare si cam atat :)) :lol:


Thu Apr 19, 2012 11:16 am
Profile
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 7:28 pm
Posts: 534
Location: Iasi
Moto: Suzuki V-Strom DL 1000; KTM 350 EXC
Post Re: Atentie la capuse!!!
Si eu am gasit una pe picior anul trecut, tot de la stat in iarba. Ideea e sa nu trageti de capusa sa o scoateti afara ca se rupe si ramana capul in interior si de acolo se infecteaza. Cind vreti sa o scoteti e ca si cum ai desuruba un surub, rotiti antiorar simultan cu o tragere usoara, dupa care dezinfectati locul cu ceva alcool. Eu am experienta la astea de la catel, ca l-am mai luat cu mine pe la padure si inevitabil gaseam capuse pe el. Initial m-am dus l-a doctor care mi-a explicat cum se scot si de atunci ma descurc singur. Acestea isi insurubeaza capul sub piele iar corpul care ramane in exterior poate atinge dimensiuni destul de mari, dimensiunea initiala este de aprox 1 mm, iar plina cu sange poate trece de 1cm. Nu e motiv de panica zic eu, daca avem grija sa nu avem parti expuse ale pielii in contact cu solul sau sa lasam casca in iarba cum a patit si Mirra. Mai problema e la copii cand ii ducem la iarba verde, in locuri unde pasc de obicei animalele, aceste locurii fiind si cele mai infestate cu capuse.

_________________
Nu lua asa in serios viata, la urma urmei oricum nu scapi viu din ea!


Thu Apr 19, 2012 11:44 am
Profile YIM

Joined: Sat Sep 10, 2011 12:01 pm
Posts: 107
Post Re: Atentie la capuse!!!
EU ZIC MAI BINE SA STATI ACASA.TREABA VOASTRA.O SA VA DEA ASTIA SI AMENDA SI O SA SI MURITI IN CHINURI GROAZNICE.NU SPUNETI LA NIMENI NIMIC, VINDETI MOTOARELE PANA NU AFLA PREA MULTI CA DUPA AIA LE SCADE PRETUL.ORESTTE MA LASI FARA CUVINTE.NU STIU CE SA FAC SA MA CAC PE MINE DE FRICA SAU DE RAS.ORICUM DUPA CERCETARI INDELUNGI SA CONSTATAT CA LA ASTIA CU 2TIMPI NU TRAG CAPUSELE,ASA CA VEDETI VOI MAI AVETI INCA O SANSA,LA ULTIMA IESIRE AM AJUNS CU TOTII ACASA SANATOSI,NU STIU GEORGE DACA NU I SA PRINS VREO UNA IN BARBA.
VA ASTEPT ORICUM MAINE LA 12 LA LOCUL STABILIT.HAI NUMAI DE BINE SI SA AVEM BANI DE BENZINA.


Thu Apr 19, 2012 1:44 pm
Profile
User avatar

Joined: Wed Feb 16, 2011 2:45 pm
Posts: 44
Location: asistent Univ de Arte
Post Re: Atentie la capuse!!!
Am avut o capusa in barba dar am calcat-o cu roata fata cind am facut un triplu surub cu finalizare in malul gros. O trebuit sa ma dezbrac in chiloti in fata blocului ca nu ma primea nevasta in casa, a zis ca ma bate cu butelia ca sunt murdar ca un porc. Daca ploua miine imi iau umbrela.


Thu Apr 19, 2012 5:50 pm
Profile YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 8 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate