Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
incepator SX250 Botosani 
Author Message

Joined: Wed Sep 14, 2011 12:24 am
Posts: 22
Post incepator SX250 Botosani
Mie imi place categoric ca de asta m-am apucat de enduro . Problema e daca ma luati cu voi , adica daca aveti rabdare cu mine pt ca sunt la inceput :) la asta ma refeream...


Mon Oct 31, 2011 11:31 pm
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 9:14 pm
Posts: 408
Location: iasi
Post Re: Cine suntem
Toti am fost incepatori... unii prind mai repede altii mai greu.
De aceea indicat e sa vii la o tura... te evaluam si daca nu esti pregatit pt plimbari .. ti se dau teme si exercitii de exersat acasa.
dupa ce esti pregatit sa mergi macar in ritmul celorlalti prin padure...fara sa faci probe de urcari sau ceva dificil... poti iesi cu restu la ture si inveti de la ceilalti ce si cum.

dD asemenea... o evaluare tio poti face si tu....
Te uiti pe filmuletele postate pe youtube... in speciale pe cele in care sunt urcari in zona bucium...
Vezi cam ce urcam pe acolo si exersezi in privat... daca iti iese inseamna c a esti apt sa faci enduro.
De pe platou bucium...mergi spre padure (directia vaslui)... pe marginea ei , cca 500m... si apoi vei vedea pe dreapta cateva coborari.... exersezi acele urcari si vzi daca esti capabill.... sunt crescatoare de la dreapta la stg...


Tue Nov 01, 2011 1:03 am
Profile

Joined: Wed Sep 14, 2011 12:24 am
Posts: 22
Post Re: Cine suntem
Nu pot sa zic ca sunt lemn ma tin cat de cat de voi ... Problema e la urcari , rape , busteni etc. ... Acolo e mai greu . A.. si am uitat sa mentionez mai sus ca sunt din botosani ( dar momentan stau prin iasi in timpul saptamanii )


Tue Nov 01, 2011 1:27 am
Profile YIM WWW

Joined: Tue Feb 15, 2011 11:53 pm
Posts: 230
Post Cine suntem
Acum doi ani m-am lipit si eu de grup dupa ce m-am dat vreo 6 luni singur - antrenament. In acele sase luni am facut toate dealurile de la Miroslava pina in spate la Metro. Credeam ca sunt pregatit sa intru in padure.
Imi amintesc primele iesiri in padure cu grupul cand mai mult munceam motorul prin rape in timp ce ceilalti ma asteptau sa-i ajung din urma. In final ieseam de acolo, rupt in doua si dai mai departe, ca de, pauza si-asa fusese cam lunga. Nu vine nimeni in padure sa stea sa admire paisajul. M-am simtit in plus o perioada si chiar am vrut sa ma desprind de grup ptr ca simteam ca-i incurcam si la un moment dat chiar nu mai puteam fizic. Cu cat ai mai putina tehnica cu atit te consumi fizic mai tare.
Cred ca toti trec printr-o perioada de asta, mai mult sau mai putin. Oricum, exista solutii pentru fiecare. Uneori m-am dus singur in padure, desi nu-i recomandat deloc. Alteori m-am lipit de un grup mai de incepatori care fac trasee mai usoare.
In principiu, daca grupul e mic si sunt mai avansati ii incurci aproape sigur. Daca grupul e mare se stie din start ca o sa fie o tura mai usoara.
Oricum ar fi, nu trebuie sa renunti ptr ca mai devreme sau mai tarziu tot la grup ajungi si progresul cel mai mare il faci cand esti in grup, nu de unul singur.


Tue Nov 01, 2011 6:39 pm
Profile

Joined: Tue Feb 15, 2011 11:53 pm
Posts: 230
Post Re: Cine suntem
Flutur wrote:
Nu pot sa zic ca sunt lemn ma tin cat de cat de voi ... Problema e la urcari , rape , busteni etc. ... Acolo e mai greu . A.. si am uitat sa mentionez mai sus ca sunt din botosani ( dar momentan stau prin iasi in timpul saptamanii )



Noi asta cautam :) urcari, rape, busteni, paraie, fiecare ptr nivelul lui. Aici e farmecul si asta o sa vrei si tu.


Tue Nov 01, 2011 6:43 pm
Profile

Joined: Wed Sep 14, 2011 12:24 am
Posts: 22
Post Re: Cine suntem
In botosani am un grup mai profi de enduristi si ma mai dau cu ei , dar in iasi nu stiu pe nimeni ... Si e foarte nasol sa merg singur , ma plictisesc foarte repede si in plus e si foarte riscant . Cand esti cu mai multi parca ai mai mult tupeu:) dar sper sa ma integrez repede in grup :))


Tue Nov 01, 2011 9:05 pm
Profile YIM WWW
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Cine suntem
Flutur wrote:
In botosani am un grup mai profi de enduristi

nu vreau sa fiu rautacios, dar in botosani pe unde sunt enduristii aia profi? au fost la vre-un concurs? :oops:

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Tue Nov 01, 2011 9:08 pm
Profile YIM WWW

Joined: Wed Sep 14, 2011 12:24 am
Posts: 22
Post Re: Cine suntem
Nu au fost la nici un concurs ... Poate pt mine sunt profi :)) acum vreo 3-4 luni s-au apucat si ei dar garantez eu ca se dau foarte bine . Tind sa cred ca sunt facuti pt sportul asta ( poate reusesc sa ii aduc si pe ei sambata in iasi si o sa vezi ce poate sa faca un endurist in 3 luni ) . S-ar putea pe unul din el sa il stiti daca ati avut motoare de strada . Se mai pot face inscrieri pt sambata ?


Tue Nov 01, 2011 10:14 pm
Profile YIM WWW

Joined: Wed Sep 14, 2011 12:24 am
Posts: 22
Post Re: Cine suntem
De fapt ei sunt buni la toate chestiile care au motor :))) atv-uri , masini , drifturi , ski jeturi ,motoare .. Cam tot ... Sunt niste baieti care nu tin chiar asa mult la viata lor :))))))


Tue Nov 01, 2011 10:20 pm
Profile YIM WWW
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Cine suntem
Flutur wrote:
Se mai pot face inscrieri pt sambata ?

da, cred ca ar fi grozav sa vedem cum se da un endurist de 3 luni
eu sincer as aprecia numai curajul de a se inscrie la concurs ;)

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Tue Nov 01, 2011 10:38 pm
Profile YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 32 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate