Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 6 posts ] 
Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta 
Author Message

Joined: Sun Apr 12, 2015 3:52 am
Posts: 16
Moto: AJP PR4 240 Enduro Pro
 Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta
Salut,

In curand voi avea prima mea motocicleta de enduro. Devreme ce nu e doar prima mea moto de enduro, ci si prima moto de orice tip, posibil sa dau cu ea de pamant mai des.

Care este minimul necesar ptr a circula pe drumurile publice cu privire la dotarile motocicletei? Oglinzi, semnalizari, numar de inmatriculare... ce se poate lasa acasa pentru a diminua numarul de daune? Ma refer la circulatia pe drumurile publice din zona rurala, ca banuiesc ca prin oras cam trebuie tot.

De cateva saptamani tot urmaresc forumul si m-am uitat la cateva filmulete postate de la iesiri si am observat ca uneori se circula pe drumurile de la sat neavand nr de inmatriculare la moto sau alte dotari.


Thu Apr 23, 2015 4:29 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta
salut adrian,

va ca totusi ti-ai completat profilul cu o motocicleta, insemna ca stii despre ce e vorba
majoritatea motocicletelor de enduro (sau ma rog, la noi) au numarul sub sea, la aparatoarea de noroi si probabil de aia nu se observa in filmulete

ideea e cand mergi la enduro sa nu ai pe ea semnalizari, oglinzi si sa ai handguarduri, anvelope bune si echipament adecvat pentru acest sport impreuna cu chef de dat pe deal :D

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Apr 23, 2015 5:15 pm
Profile YIM WWW

Joined: Sun Apr 12, 2015 3:52 am
Posts: 16
Moto: AJP PR4 240 Enduro Pro
Post Re: Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta
Salut orestte, multumesc de raspuns!

Mi-am completat deja profilul cu o motocicleta pentru ca in luna Mai exact acea motocicleta o voi achizitiona. Am meditat ceva vreme la acest aspect si cred ca ptr inceput e numai buna.

Cat despre chef de dat pe deal, sunt sigur ca nu va lipsi :D. Locuiesc la sat, cu dealuri si paduri doar la cateva minute distanta, deci as putea merge la enduro in fiecare zi.
Din aceasta cauza, cam as lasa motocicleta fara semnalizari si oglinzi tot timpul. Care sunt penalizarile daca, sa zicem, sunt prins fara ele circuland pe strada prin sat si imprejmurimi? Doar o amenda mititica?


Thu Apr 23, 2015 5:59 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta
retinere certificat+amenda :) dar nu cred ca o sa fie problema daca nu exagerezi
in ce zona stai?

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Apr 23, 2015 7:59 pm
Profile YIM WWW

Joined: Sun Apr 12, 2015 3:52 am
Posts: 16
Moto: AJP PR4 240 Enduro Pro
Post Re: Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta
Stau in Voinesti, Jud. Iasi.


Thu Apr 23, 2015 8:16 pm
Profile
User avatar

Joined: Wed Sep 18, 2013 2:53 pm
Posts: 129
Location: Iasi
Moto: KTM 250, Akrapovic :))
Post Re: Circulatie pe drumuri publice, dotari motocicleta
Bine ai venit !
Important este sa nu superi lumea prin sat gen praf, galagie, speriat copii animale sau stricat culturi, placuta de inmatriculare (sau o copie plastifiata) o poti prinde si de rucsac, eu asa mergeam la inceput, dar in orice caz evita asfaltul cat mai mult posibil strici si gumele degeaba nu ai nici aderenta si nu te complici nici cu accesorii la moto.
P.S. Cum spune si Orestte, grija mare cu echipamnetul ca nu-i de gluma, ai sa razi poate dar este mai important dectat motorul, nu te urca nici 2 metri fara casaca, cizme etc, asa se intampla cele mai stupide accidente!


Mon May 04, 2015 3:03 pm
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate