Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Reguli de bun simt... 
Author Message
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 9:14 pm
Posts: 408
Location: iasi
Post Reguli de bun simt...
Totusi trebuie respectate cateva reguli la o tura de enduro...

-pt ora stabilita sa nu se intarzie mai mult de 10/15min
-sa ai macar 2-3 nr de telefon de-a colegilor
-sa se circule regulamentar prin oras si fara teribilisme
-prin sate sa se circule usor si sa nu ridice praful
-asigurarea frecvent ca cel/cei din spate sunt in urma ta si ca nu au pierdut drumul.
-la intersectii si schimbari de directie oprit in pct de bifurcatie si asigurat ca si ultimu stie directia
-in caz de ratacire sau plecat de unul singur acasa ... obligatoriu anuntat/sunat sau lasat mesaj celorlalti din echipa pt a sti sa nu te caute in continuare.
-interzis condusul sub influenta bauturilor alcolice pe drumuri asfaltate... in padure libera trecere
-

...si altele


Sat Jun 04, 2011 12:35 am
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
Mirra wrote:
Totusi trebuie respectate cateva reguli la o tura de enduro...

-pt ora stabilita sa nu se intarzie mai mult de 10/15min
-sa ai macar 2-3 nr de telefon de-a colegilor
-sa se circule regulamentar prin oras si fara teribilisme
-prin sate sa se circule usor si sa nu ridice praful
-asigurarea frecvent ca cel/cei din spate sunt in urma ta si ca nu au pierdut drumul.
-la intersectii si schimbari de directie oprit in pct de bifurcatie si asigurat ca si ultimu stie directia
-in caz de ratacire sau plecat de unul singur acasa ... obligatoriu anuntat/sunat sau lasat mesaj celorlalti din echipa pt a sti sa nu te caute in continuare.
-interzis condusul sub influenta bauturilor alcolice pe drumuri asfaltate... in padure libera trecere
-

...si altele

inainte de toate trebuie sa fie respectul fata de cei care ies impreuna, sa nu fie tratati separat sau ma rog sa nu dai impresia asta
trebuie sa fie bun simt din partea tuturor si sa aprecieze munca celuilalt
"regulile" sunt si pentru cei mai vechi si pentru cei incepatori
cand esti singur pe strada sau la tura raspunzi in consecinta pentru ce faci dar cand esti in gasca pot "suferi" altii

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Sat Jun 04, 2011 7:53 am
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Sun Oct 09, 2011 2:42 pm
Posts: 28
Location: Iasi
Post Re: Reguli de bun simt...
Salut Orestte ! asai ai dreptate dar vezi nu toti sunt la fel


Thu Nov 03, 2011 9:45 pm
Profile YIM

Joined: Fri Feb 11, 2011 8:34 pm
Posts: 462
Post Re: Reguli de bun simt...
Sa nu uitam de aruncatul gunoaielor in padure ( sticle de plastic, pungi de la banane..etc) sub pretextul ca este destul de mult gunoi si nu mai conteaza o sticla in plus. Daca altii sunt needucati si veniti de la coada vacii , noi nu trebuie sa fim la fel...


Thu Nov 03, 2011 11:49 pm
Profile YIM

Joined: Fri Feb 11, 2011 8:34 pm
Posts: 462
Post Re: Reguli de bun simt...
Si topicul cu regulile de bun simt ar trebui puse pe " prima pagina". Sa nu trecem cu vederea ca duminica la iesire unul dintre noi a reusit sa sparga parbrizul unei masini.


Thu Nov 03, 2011 11:51 pm
Profile YIM
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
Dragos wrote:
Si topicul cu regulile de bun simt ar trebui puse pe " prima pagina". Sa nu trecem cu vederea ca duminica la iesire unul dintre noi a reusit sa sparga parbrizul unei masini.

Rusinica celui care a "reusit" performanta (nu stiu cine e) :oops:
Cand esti singur iti asumi resposabilitatea dar cand esti in grup cum ramane cu ceilalti? Nu oi fi eu sfant dar trebuie sa intelegeti si sa intelegem sa ne comportam cand trecem prin sate sau pe langa alti oameni mai domol.
Cu cat ne facem mai mult de cap unde nu trebuie cu atat o sa suparam lumea si o sa fim priviti aiurea. :ugeek:

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Nov 17, 2011 7:31 pm
Profile YIM WWW

Joined: Tue Feb 15, 2011 11:53 pm
Posts: 230
Post Re: Reguli de bun simt...
Eu era sa mi-o iau asa o data. A trecut unu inaintea mea mai tare si-a iesit omu cu paru'. Ghici pe cine a gasit ?! Asa ca atentie mai mare prin sate ca unii nu-s dusi prea des la biserica iar in weekend mai sunt si ametiti. Nu-i de glumit.


Thu Nov 17, 2011 8:13 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
vapi wrote:
Eu era sa mi-o iau asa o data. A trecut unu inaintea mea mai tare si-a iesit omu cu paru'. Ghici pe cine a gasit ?! Asa ca atentie mai mare prin sate ca unii nu-s dusi prea des la biserica iar in weekend mai sunt si ametiti. Nu-i de glumit.

In aceste cazuri trebuie sa fim si uniti
sunt si destui nebuni beti care au la indemana topoare, bate, coase, furci....
Trebuie evitat astfel de situatii

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Nov 17, 2011 8:24 pm
Profile YIM WWW

Joined: Sat Sep 10, 2011 12:01 pm
Posts: 107
Post Re: Reguli de bun simt...
De 6 ani de cand iesim atat eu cat si Radu in sate(zone locuite) ne punem in fata grupului,se merge cu maxim 30 la ora,cat mai grupati, insiruiti in coloana,fara depasiri fara gaz prea mult.La trecerea animalelor aflate pe marginea drumului mergeti la ralanti ,fara gaz prea mult, orice animal se sperie de zgomot.Pentru a evita altercatiile evitati mersul pe o roata ,dat gaz cand treceti pe langa o masina,si salutati pe cat posibil persoanele care va privesc,o mica ridicare din mana sau un gest cu casca inseamna mult pentru copii de pe drum sau pentru pentru satenii care nu prea vad asa ceva in fiecare zi.Incet incet lumea se obisnuieste,dar iarasi repet fara gogomaniile care le face unul care merge pe strada,cu motorul.Asfaltul pentru noi nu este decat o tranzitare de la o zona la alta de enduro,folositi-o ca atare,mers relaxat si atentie la obstacolele miscatoare.Si vorba lu,Oreste cat mai multa coeziune in grupul enduristilor di Iasi.


Thu Nov 17, 2011 10:31 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
am pus stiky acest topic pentru ca as vrea sa pastram aceste "reguli" cat mai "active" si ca cei noi care vin in "breasla" sa le stie astfel incercand sa pastram un minim de respect fata de noi, cei din jur si natura.

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Fri Jan 03, 2014 9:30 pm
Profile YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate