Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 3 posts ] 
Despre Mousse, camere moto si tubliss 
Author Message
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Despre Mousse, camere moto si tubliss
Nu multa lume stie despre Mousse iar cei care stiu, stiu prea putine lucruri despre ele dar toti stiu ca nu poti face pana cu ele :D .
Mai jos am sa expun avantaje si dezavantaleje de a avea sau nu mousse (din punctul meu de vedere).
Mousseul este o "camera plina" astfel pastrandu-si forma indiferent daca este intepata odata sau de mai multe ori, marele avantaj fiind ca nu poti face pana.
Putini posesori de mousse stiu ca el are o "presiune" echivalenta a unei camere cu presiunea de 0.7-0.8bar.
O alegere gresita (mousse 120/90-18 cu anvelopa de 120/90-18 sau mousse 140/80-18 cu anvelopa 140/80-18) va fi echivalentul la o camera cu presinuea de 1-1.2bari ceea ce va face ca pilotul sa simta "roata" rigida iar denivelarile vor fi simtite mai dur.
La motocross alegerea va fi un mousse de ex 120 cu anvelopa de 120 iar la enduro mousse de 120 cu anvelopa de 140.
La enduro pentru o potrivire perfecta este recomandat anvelopa FIM (mousse 120 cu anvelopa 140, sau mousse 100/110 cu anvelopa 120)
De specificat ca un mousse trebuie intretinut cu gel siliconic iar media de viata este undeva la 3 ani, in functie de fiecare pilot cate iesiri si pe ce teren se da.
Odata cu trecerea timpului mousse-ul se face din ce in ce mai "moale" fiind inutilizabil.
Un dezavantaj la mousse este si faptul ca se instaleaza mai greu decat in cazul unei camere.

Camerele au marele avantaj ca se poate seta ce presiune se doreste in functie de teren, de ce cauciuc avem, de greutatea pilotului si a motocicletei.
Eu merg cu 0.3-0.5bar.
Nu toti producatori de anvelope au acelasi standard la compozitia anvelopei si/sau din considerente economice unii piloti folosesc la enduro anvelope de cross. Ele fiind din compozitie mai tare trebuie sa avem o presiune mai mica pentru o aderenta perfecta, astfel din camera putem lasa o presiune cat de mica dorim noi.
Camerele sunt de 3 feluri: normale cu perete de 1.5-2mm, heavy duty cu perete de 2.7-3mm si ultra heavy duty cu perete de 4.4-4.6mm.
Camerele se schimba destul de usor si se pot refolosi dupa ce au facut pana prin vulcanizarea lor.


Tubliss este un sistem care acopera capul spitelor la interiorul jantei astfel impiedicand presiunea sa iasa.
La enduro roata suporta destule "deformari" la o cursa si sunt posibile "scurgeri" de presiune putand ajunge usor la 0 bari.
Marele avantaj la tubliss este ca poti face pana (repara) cu un kit cu snur.
In cocluzie la enduro daca vrei sa folosesti mousse e bine sa-ti iei mousse mai mic si anvelopa mai mare din compozitie mai moale, de preferat cele Enduro FIM.
La camere e bine de ales dintre variantele heavy duty sau ultra heavy duty cu orice tip de anvelopa pentru ca presiunea este setabila si astfel putem compensa o anvelopa tare cu o presiune mica si viceversa.
Cel mai sigur e mousse-ul, cel mai bun grip il ai cu tublissu. Acum in functie si de bugetul fiecaruia poate alege...mousse, tubliss sau camera.

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Fri Mar 14, 2014 10:54 pm
Profile YIM WWW
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Despre Mousse, camere moto si tubliss
poate mai bine explicat diferentele intre ele


_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Fri Apr 29, 2016 8:12 pm
Profile YIM WWW
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Despre Mousse, camere moto si tubliss
pentru preturi si comparatii
tubliss sistem: http://sprintmotors.ro/321-sistem-tubliss
moose: http://sprintmotors.ro/333-mousse
camere normale si heavy duty: http://sprintmotors.ro/246-camere-aer-mx

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Wed Mar 20, 2019 4:08 am
Profile YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 3 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate