Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Probleme radiatoare 
Author Message

Joined: Fri Feb 11, 2011 8:34 pm
Posts: 462
Post Probleme radiatoare
Au inceput sa "planga" la ultima iesire. Am identificat orificiile si acum imi poate spune cineva unde as putea sa le repar in iasi?
Va multumesc anticipat.


Tue Mar 29, 2011 9:26 pm
Profile YIM
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Probleme radiatoare
curata cu acid de baterie bine locul unde e problema apoi lipeste cu poxipol ;)
testeaza inainte sa pleci in padure

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Wed Mar 30, 2011 8:23 am
Profile YIM WWW

Joined: Wed Feb 16, 2011 1:57 pm
Posts: 222
Post Re: Probleme radiatoare
Poxipolul se va dizlipi cu timpul din cauza caldurii,vibratiilor si presiunii.
Sfatul meu:
1.Da jos radiatorul cu pricina si fugi si sudeazal la atelierul auto de pe strada care coboara de la penitenciar in pacurari.
In cazul in care fisura este facuta in celule, treaba este mai nasoala deoarece nu poate fi sudata pt ca aluminiu este foarte subtire si incercarea de al suda o sa-l sparga mai tare.
In acest caz fugi repede la autocenter, cauti un lipici(metal lichid) special pt lipirea aluminiului folosit pt lipirea chiuloaselor si a blocului motor si ai rezolvat problema.
2.O alta varianta ar fi cositorirea celulei folosind apa tare si un pistol de lipit de amperaj mare sau unul tiganesc care il incalzesti pe aragaz.(apa tare iei din bazar de la mosu care face burlane,sau il dai lui sa-l lipeaca)


Thu Mar 31, 2011 11:53 am
Profile
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 7:28 pm
Posts: 534
Location: Iasi
Moto: Suzuki V-Strom DL 1000; KTM 350 EXC
Post Re: Probleme radiatoare
Sorinel tata, aluminiu din cate stiu eu nu se cositoreste, deoarece oricat ai incerca el oxideaza foarte rapid si nu se prinde cositorul de el si chiar daca ai reusi cu un ciocan foarte bine incalzit si cu o decapare prealabila cu borax, din cate imi amintesc, nu e o lipitura rezestenta . Ramane valabila zic eu sudura sau folosirea unui adeziv ( este vb. de bison epoxy metal, pe care l-am testat si eu si este fff bun, doar ca se usuca in 24h). P.S. uite si un link ca sa stii despre ce vb. http://www.bison.net/US/en/view.do?UID= ... dd2dc07c04

Toate bune !

_________________
Nu lua asa in serios viata, la urma urmei oricum nu scapi viu din ea!


Thu Mar 31, 2011 2:46 pm
Profile YIM

Joined: Wed Feb 16, 2011 1:57 pm
Posts: 222
Post Re: Probleme radiatoare
Odata ce tabla ordinara ce se pune pe casa se cositoreste folosind ca decapant apa tare(acid azotic) ma gandeam ca aluminiu ar merge mult mai bine cositorit, dar.. sar putea sa ai dreptate, de accea nu te contrazic.


Thu Mar 31, 2011 3:31 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Probleme radiatoare
eu am lipit radiatoare cu poxipol nu vb din auzite... tin si in ziua de azi

la surura in aluminiu oricum vei avea pori, doar in cazuri extrem iesa bine...DAR a radiator e material subtire SI FACE GAURA CAND DA CU ELECTRODU ACOLO, tot din experienta iti zic

poxipol sau anulezi fagurele ala ;)

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Thu Mar 31, 2011 8:34 pm
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 9:14 pm
Posts: 408
Location: iasi
Post Re: Probleme radiatoare
e bun si poxipolul sau bison dar pana la un pct....aceste solutii sunt provizorii sau te ajuta sa iesi din impas. deci e bun daca esti in vf de munte si nu ai alta solutie...
am lipit si eu cu poxipol in vf de munte.. ma tinut cateva ture dar tot au cedat. nu tine o vesnicie... dar daca se vrea a se suda peste va fi f greu.... ttreb indepartat tot poxipolu si e multa munca... tot din experienta vb.

deci pt un radiator .... ori sudezi ori cumperi altul.
exista 2 tipuri de sudura pe care le poti folosi -cel cu arc electric in mediu protector cum gasesti langa penitenciar... unde miam sudat si eu radiatoarele......si metoda cu electrozi durafix.... mult mai buna si eficienta.

cu ceva experienta se poate suda si cu arc fara sa ramana pori dar nu la toti le iese...eu pana la urma am incercat pana am cumparat alte radiatoare...

dar acum am incercat cu durafix si merge de minune ...se gasesc pe youtube filmulete cum sudeaza o gaura intro doza de bere.... am incercat si eu si a mers...

deci recomand durafix pt prbl delicate.


Thu Mar 31, 2011 10:36 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Probleme radiatoare
mna...metode si metode ai de unde alege

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Fri Apr 01, 2011 8:24 am
Profile YIM WWW

Joined: Wed Feb 16, 2011 1:57 pm
Posts: 222
Post Re: Probleme radiatoare
cel mai indicat ar fi sa-ti bagi cucu din copac in ele radiatoare, le scoti, scoti si pompa de apa, vii la mine si cu ajutorul faiului facem striatii pe cilindru si chiuloasa ca la jawa si uite asa ai usurat motorul cu 5 kg si ai si racire pe aer =))


Fri Apr 01, 2011 3:44 pm
Profile

Joined: Fri Feb 11, 2011 8:34 pm
Posts: 462
Post Re: Probleme radiatoare
sorin wrote:
cel mai indicat ar fi sa-ti bagi cucu din copac in ele radiatoare, le scoti, scoti si pompa de apa, vii la mine si cu ajutorul faiului facem striatii pe cilindru si chiuloasa ca la jawa si uite asa ai usurat motorul cu 5 kg si ai si racire pe aer =))

:)))
Am rezolvat pana la urma cu electrozi durafix. Maine am sa le montez sa vad care-i treaba. Daca locul iti permite sa dai cu periuta aia cu peri de inox, atunci lipirea e foarte usor de facut, daca nu....te chinui..te chinui,.... si tot nu se prinde


Fri Apr 01, 2011 9:27 pm
Profile YIM
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate