Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
anvelope? de care? 
Author Message
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post anvelope? de care?
cred ca mai toata lumea cauta anvelopa perfecta pentru tot, ceea ce nu exista, insa putem spune care e buna si unde :P

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Fri Apr 29, 2011 11:24 pm
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 7:28 pm
Posts: 534
Location: Iasi
Moto: Suzuki V-Strom DL 1000; KTM 350 EXC
Post Re: anvelope? de care?
cea mai buna anvelopa e cea omologata FIM, asta daca vrei sa si concurezi ... :D
exista undeva o lista cu aceste anvelope omologate sau sunt doar cele vandute de patrick care e parte a federatiei ???

_________________
Nu lua asa in serios viata, la urma urmei oricum nu scapi viu din ea!


Mon May 02, 2011 10:04 am
Profile YIM
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: anvelope? de care?
anvelopele enduro sunt 110/90-18 120/90-18, 140/80-18 90/90-21 e vb de dimenisune
pe unele scrie FIM sau cum e la Pirelli modelul Pirelli Scorpion PRO FIM
la inceputul topicului ma refeream care e mai bun la orice:P

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Mon May 02, 2011 4:31 pm
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 9:14 pm
Posts: 408
Location: iasi
Post Re: anvelope? de care?
parerea mea...
multi nici nu simt diferenta intre cauciucuri si dimensiuni.
poti sai dai un cauc bun dar umflat tare si unul prost dar desumflat si o sa creada cai mai bun ala desumflat ca o urcat pe piatra.
ceva compromisuri sunt....
un cauc bun ar insemna ca crampoanele sunt moi si prind bine pe teren.
nu are cum sa te tina 1-2 sezoane decat daca e ceva mai tare materialul.

probabil e nevoie de ani de zile si sa uzezi zeci de cauc ca sa poti sfatui pe ceillalti si sa ai dreptate.
dar cel mai simplu...verificat cu ce fel de profil si marca merg cei din campionatele internationale.

eu de ex...
pt iasi am ales michelin ac10 120/90 care se uzeaza ceva mai greu dar care nu prina la fel de bine ca altele pe piatra. dar cum la iasi se merge mult pe asfalt si nici urcari nu sunt nu conteaza cauc.
pt munte am michelin comp 3 FIM ...prinde f bine , dar il pun numai la concursuri sau ceva ture la munte mai speciale.

multi au impresia ca daca nu au un cauc bun si nou , sau motor mare ... nu pot face urcarile dificile sau traseele de hard enduro.
mai degraba treb sa va axati pe tehnica si cum pilotati nu la cum e dotata motoreta.

de ex ...ce importanta mai are cauc daca pe o urcare pe rau prajesti cauc si dai burnout pe pietre?
deci parerea mea e cai mai importanta tehnica si nu ca un cauc e mai bun ca altu.


Mon May 02, 2011 6:07 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: anvelope? de care?
Mirra wrote:
parerea mea...
multi nici nu simt diferenta intre cauciucuri si dimensiuni.
poti sai dai un cauc bun dar umflat tare si unul prost dar desumflat si o sa creada cai mai bun ala desumflat ca o urcat pe piatra.
ceva compromisuri sunt....
un cauc bun ar insemna ca crampoanele sunt moi si prind bine pe teren.
nu are cum sa te tina 1-2 sezoane decat daca e ceva mai tare materialul.

probabil e nevoie de ani de zile si sa uzezi zeci de cauc ca sa poti sfatui pe ceillalti si sa ai dreptate.
dar cel mai simplu...verificat cu ce fel de profil si marca merg cei din campionatele internationale.

eu de ex...
pt iasi am ales michelin ac10 120/90 care se uzeaza ceva mai greu dar care nu prina la fel de bine ca altele pe piatra. dar cum la iasi se merge mult pe asfalt si nici urcari nu sunt nu conteaza cauc.
pt munte am michelin comp 3 FIM ...prinde f bine , dar il pun numai la concursuri sau ceva ture la munte mai speciale.

multi au impresia ca daca nu au un cauc bun si nou , sau motor mare ... nu pot face urcarile dificile sau traseele de hard enduro.
mai degraba treb sa va axati pe tehnica si cum pilotati nu la cum e dotata motoreta.

de ex ...ce importanta mai are cauc daca pe o urcare pe rau prajesti cauc si dai burnout pe pietre?
deci parerea mea e cai mai importanta tehnica si nu ca un cauc e mai bun ca altu.

am inteles treaba cu tehnica

dar cand ai tehnica si nu ai anvelopa cum e?

ai auzit de proverbu "jumatate scula, jumatate meseriasu" ? :D
eu m-am impacat f bine cu kenda millvile dar nu mai gasesc pe piata 120/100-18 ;)
iancu zice ca veerubber e f bun...insa se uzeaza repede
eu ca si altii strangem opinii de la cei care au mai schimbat mai multe marci de anvelope tocmai pentru a alege ce e mai bun pt el, chiar daca "nu" au tehinca :twisted:

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Mon May 02, 2011 8:41 pm
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 7:28 pm
Posts: 534
Location: Iasi
Moto: Suzuki V-Strom DL 1000; KTM 350 EXC
 Re: anvelope? de care?
Eu va dau dreptate la amindoi, lui mirra prin faptul ca nu toti simt difernta intre cauciucuri si lui orest ca atunci cand ai un picut de experienta conteaza destul de mult si anvelopa. Eu am incercat destul de multe tipuri de cauciucuri si nu am gasit inca un cauciuc suficient de bun sa ma multumeasca, ori e prea moale si ai aderenta pe orice suprafata dar faci pana repede si se uzeaza instant cum era cazul celor de la Mitas, ori prea tari la care lipseste in unele situatii aderenta ( cum zicea si mirra pe piatra in special uda), dar care se uzeaza mult mai greu si nici nu prea faci pana. Ca si modele preferate de mine sunt pirelly pt. fata si veerubber spate, dar care au si ele dezavantaje si anume crampoanele la pirelly se rup inainte de a termina de uzat cauciucul iar ala de spate se uzeaza destul de repede. Deci sunt inca in cautarea cauciucului perfect, asta daca va exista vreodata ... :D

Si cum zicea si mirra conteaza mult si unde te dai, deaorece la noi acasa e mai mult pamant si nu e chiar asa important cauciucul, cred ca e mai important profilul acestuia, pe cand daca vrei sa te dai in zone cu mai multa piatra trebuie sa alegi mai cu atentie anvelopa.

Toate bune !

_________________
Nu lua asa in serios viata, la urma urmei oricum nu scapi viu din ea!


Tue May 03, 2011 11:10 am
Profile YIM
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: anvelope? de care?
ca sa ma fac inteles nu ma intereseaza marca ci profilul mai exact marca si modelul cel mai bun la toate sa zic asa :P
stiu ca sunt anvelope de noroi, stanca, intermediare dar trebuie sa alegem varianta cea mai buna pret/calitate

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Tue May 03, 2011 5:31 pm
Profile YIM WWW

Joined: Wed Feb 16, 2011 1:57 pm
Posts: 222
Post Re: anvelope? de care?
Tinind cont de criza actuala si de bugetul nostru limitat pt enduro cred ca in scurt timp o sa trecem toti pe anvelope cu urmatorul profil

http://www.youtube.com/watch?v=jUfEsJJB ... dded#at=12

Mi se pare destul de ok pt toate tipurile de teren. in plus la iarna pe zapada putem folosi crampoane sau bocanci


Tue May 03, 2011 9:10 pm
Profile

Joined: Wed Nov 06, 2013 2:55 am
Posts: 35
Post Re: anvelope? de care?
pentru concursuri e recomandat FIM
daca vrei sa te tina mult folosesti de cross la enduro


Fri Dec 27, 2013 10:44 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: anvelope? de care?
sunt 3 tipuri de anvelope
pentru:
teren Soft/Moale
teren Indermediar (Ex: la noi la Iasi)
teren Hard/Tare
alegand anvelopa pentru terenul pe care se merge vom tinde spre un grip perfect.

unele anvelope au protectie la janta, buza jantei se "ingroapa" in cauciuc astfel fiind ferita de loviturile mai dure.

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Sun Mar 16, 2014 12:17 pm
Profile YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate