Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Reguli de bun simt... 
Author Message

Joined: Sat Jan 25, 2014 1:07 pm
Posts: 10
Location: Hunedoara
Moto: Gas Gas
Post Re: Reguli de bun simt...
iarasi o regula care noi o folosim la Hunedoara. Cand te pierzi de grup, sau ramai in spate la o urcare si ceilalti se tot duc. Ramai acolo unde esti. nu placi nici in stanga nici in dreapta.. ei se vor intoarce si te vor gasi acolo. daca pleci de unu singur te poti rataci rau de tot.

Asa a facut cineva.. a ramasa in spate la o urcare, noi ne'am tot dus, era ceva tehnic de vre'o 2 3 km :)) el nu a putut urca, noi am urcat pana sus. iar cand ne'am intors inapoi el nu era acolo .. a plecat pe alta parte am cautat dupa el 3 ore.. pana la urma ne'am intalnit seara la duba :))

poate va este si voua de ajutor aceasta regula.

Stima, Ovidiu.


Sat Jan 25, 2014 7:34 pm
Profile YIM
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
exact,

regula e cunoscuta de "batrani"

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Sat Jan 25, 2014 7:45 pm
Profile YIM WWW

Joined: Wed Feb 16, 2011 1:57 pm
Posts: 222
Post Re: Reguli de bun simt...
Inca o regula de bun simt este atunci cand se organizeaza un concurs sa se stringa TOATE pamblicile, cartoanele, etc folosite pt marcarea traseului


Sun Jan 26, 2014 11:02 am
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
depinde

uite de exemplu la PN, humor, c lung sau iasi sunt de ajutor daca mergi sa te dai pe langa traseu nu te ratacesti ;)

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Sun Jan 26, 2014 12:04 pm
Profile YIM WWW

Joined: Sat Sep 10, 2011 12:01 pm
Posts: 107
Post Iesiri anuntate Iasi 2014
Cineva a iesit ieri si a trecut prin Tomesti, a urcat mai apoi spre stanga si acolo undeva la iesire a trecut prin lucerna la un propietar de pe acolo.A trebuit sa imi cer eu scuze fata de omul ala.Va rog sa respectati regulile minime elementare,cand treceti printr-un sat,mergeti incet, nu turati motoarele,nu speriati animalele,caii si asa mai departe,nu calcati orataniile care stau prin drum,comportativa civilizat,si mai ales daca vedeti orice fel de cultura de plante nu calcati pe ele.Va multumesc si va rog sa nu se mai repete.


Mon Apr 07, 2014 8:15 pm
Profile
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Re: Reguli de bun simt...
Quote:
Cojocaru Iulia | Valea Adanca

11.05.2015


Buna ziua,
Doresc sa va semnalez o situatie care ma ingrijoreaza in zona in care locuiesc, respectiv strada Marului, Valea Adanca: curse de motociclete enduro. Aceste motociclete circula cu viteze care depasesc fulgerator limitele de viteza locale, in special sambata si duminica, din cate am obsevat. Motocicletele nu prezinta numar de inmatriculare, ele sunt transportate pe platforma cu un autoturism cu numarul de inmatriculare IS - - YTI (atat am reusit sa observ) si ulterior, conduse cu mare viteza pe strada noastra.
In calitate de mama sunt ingrijorata, in special pentru faptul ca in zona sunt aproximativ 8 copii minori, cu varste intre 7 si 2 ani, care se joaca sau tranziteaza zona, ori merg cu biciclete sau triciclete pe marginea drumului si pana la o tragedie este,cel mai probabil, o chestiune de timp.
Deranjant este si fumul de la gazele de esapament pe care aceste motociclete il emit, nivelul foarte crescut de zgomot si norii de praf antrenati la vitezele marite.
Va rog sa incercati sa elucidati situatia acestor curse, iar daca ele sunt legale, va rog sa amplasati spinari de magar sau cocoase, astfel incat conducatorii acestora sa reduca viteza cel putin in dreptul caselor de locuit. Va multumesc.

:evil:

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Mon Jun 01, 2015 11:05 pm
Profile YIM WWW
User avatar

Joined: Mon Apr 23, 2012 5:42 pm
Posts: 147
Location: Pe langa Iasi (Est)
Moto: GASGAS EC 250 E
Post Re: Reguli de bun simt...
:evil: :evil: :evil:


Mon Jun 01, 2015 11:59 pm
Profile
User avatar

Joined: Sat Nov 10, 2012 7:48 pm
Posts: 21
Location: Iasi
Post Re: Reguli de bun simt...
Nu stiu cat de "mama grijulie este, cat de "@$@!%%$"...
In zona aia (str Livezilor- legatura Valea Adanca - Balciu), in timp ce ma deplasam normal, pe strada, in drum spre "aratura", am intalnit un tatic disperat, ce-si agita mainile la mine. Am oprit ca sa imi spuna ca "de ce fac curse pe strada aia", ca ei au in casa copii (care dorm la ora 12-13-14). I-am explicat ca nu fac curse, ca ma deplasez, si ca daca eram cu masina nu cred ca iesea disperat si atat de agitat. I-am explicat ca drumul este public, ca am motocicleta inscrisa in circulatie, si ca sa o lase mai moale. Eram cam de aceeasi varsta. Evident ca nu a inteles. Am dat buna ziua si am plecat mai departe.
Strada Marului este perpendiculara pe Livezilor, cred.. Coboara spre dreapta, spre...

In concluzie:
- mamica aia vede motoare, din cand in cand, pe strada ei; in mintea ei se amesteca toate, la un loc cu o masina care mai cara, rar, si motoare. Legatura este cretino - paranoica si injusta; Are casa la fix 255 de metri de intersectia cu Livezilor, pe partea stanga cum cobori, pe colt.. Strada este pietruita dar cere limitatoare de viteza. Iar motoarele se deplaseaza "cu viteze care depasesc fulgerator limitele de viteza locale" Simt deja cum ma cac pe mine de emotie.
- o deranjeaza doar zgomotul produs de motoare, traficul fiind destul de redus in rest. Asta o sa se schimbe mult in viitor, zona se dezvolta; in curand, plozii aferenti persoanelor nu o sa mai poata dormi la pranz, cu fereastra deschisa, probabil;
- pare tipul de "reclamangioaica", de care sunt satul si de care mi-e scarba. Sincer. Si cu dedicatie.
- eu, personal, trec prin fata casei ei cu viteza redusa, asa cum merg mereu cu moto (de enduro) prin zonele populate. Duminica viitoare ma sui pe cbr si fac o plimbare prin zona. Apoi opresc in fata casei ei si astept, eventual , politia. Sunt curios ce o sa iasa. Foarte curios.

Sper sa ajung cu asfaltul si pe strada ei. O sa afle atunci ce e ala zgomot. Eventual o sa ii ridic un monument fix in fata portii, inca nu-s convins daca sa fie o motocicleta sau o p0la (fara beep).


Tue Jun 02, 2015 9:16 am
Profile

Joined: Tue Sep 03, 2013 12:41 pm
Posts: 47
Post Re: Reguli de bun simt...
Foarte bine punctat Dane .... si eu cand ma duc la Rompetrol tot pe acolo trec , dar in orice caz nu fac cursa cum explica "doamna" respectiva...intradevar poate fi deranjata de zgomotul motoarelor (dar tot asa de bine poate fi deranjata de autoutilitarele care tranziteaza zona) , dar de aici pina a-i baga la inaintare pe copii ei si a vecinilor ..e muuulttt ...asa poate sa se teama de orice autoturism care trece prin fata portii ei . Si ca toti ceilalti enduristi ,cand observ un copil pe strada, cu sau fara mijloc de locomotie , nu bag viteza ci incetinesc si ii salut. M am intalnit duminica si cu politia in zona aia si nu au reactionat, pt ca mergeam regulamentar fara sa atrag atentia.


Tue Jun 02, 2015 10:50 am
Profile
User avatar

Joined: Wed Sep 18, 2013 2:53 pm
Posts: 129
Location: Iasi
Moto: KTM 250, Akrapovic :))
Post Re: Reguli de bun simt...
just kidding around : mi-a mai venit o idee: cand se merge in coloana cei cu 2t sa stea in spatele coloanei, de la ultima iesire am muci albastri :lol:


Fri Oct 02, 2015 9:22 pm
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate