Most users ever online was 146 on Sat Aug 22, 2020 9:01 pm




Reply to topic  [ 3 posts ] 
Moto trip Europa 2011 
Author Message
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 5:40 pm
Posts: 1661
Location: Iasi -Romania
Moto: XTrainer
Post Moto trip Europa 2011
Dupa ceva ani in care m-am lasat de drumuri lungi cu motoru (am compensat cu enduro) mi s-a facut dor de o calatorie mai lunga asa ca mi-am facut traseul, mi-am luat fata(Mariuca), m-am suit pe cal (Vstrom 650)si pe 14 sept la ora 3am eram in drum spre Budapesta, prima destinatie.
Dupa Budapesta am bagat spre Wiena si cum se facu 1200km de condus continuu pasagera incepea sa viseze :)), asa ca am decis sa facem o pauza.
Dimineata plecam la drum cu destinatia Bruxelles cu popas de-o noapte in Wildberg Germania.
Ajunsi in Bruxelles ne odihnim vo' 2 zile dupa care plecam spre Amsterdam Olanda apoi (cu popas de'o noapte la Purmerend )spre Den Oevere cu gandu de a face digul de 30km spre Makkum Olanda ce desparte M. Nordului de M. IJsselmeer iar dupa dig partea "artificiala" a Olandei Frisland, mers cat mai aproape de mare si sate cat mai mici.
Ne intoarcem in Bruxelles si dupa care plecam sa vizitam orasele Charleroi(nimic de vazut/industrial), Namur(frumos/merita) si Tervuren(frumos/merita Muzeul Africa).
Dupa ce ne mai odihnim, pe 27 septembrie la trip se alatura si Bogdan (Adorlith)cu v-strom 1000 si plecam spre Belfort(merita/fortareata Belfort) - Franta via Luxemburg catre un amic de-al nostru Ovidiu (Alpineis).
Din Belfort ne facem traseul spre cele mai importante pass-uri din Alpii Elvetiei si Italiei cu tinta primul pas Sustenpass (2224m) si popas in aceeasi noapte prin zona.
Zilele urmatoare am facut peste 14 pass-uri: Grimselpass, Furkapass, Gotthardpass, Bernina, Maloja, Splugen, Foscagno, Umbrail, Stelvio, Ofenpass, etc, de la 2000m pana la 2810m altitudine.
In Alpi am salutat si am fost salutat de motociclisti cat am fost pana acum in viata mea :)), cum spunea cineva pe aici vezi tot felul de nebuni, masini de epoca/clasice, foarte foarte multe motociclete si peisaje de vis.
Foarte frumos este ca intre toate aceste pass-uri urci catre 2000m si ceva apoi cobori pana la vre-o 300m altitudine ceea ce face drumul superb mai ales ca intre ele sunt intre 20 si 100km.
La un moment dat nici nu mai stiam in ce tara sunt Elvetia, Italia pentru ca tot intri si iesi.
Din Ofenpass am plecat spre Innsbruck Austria apoi Wiena, Budapesta, pasul Tihuta (1201m), Vf. Rarau, Iasi.
Am adunat 7000km in 17 zile si am cheltuit 700euro din care 470euro a fost benzina.
Marele avantaj a fost ca am avut cazare la diferiti prieteni prin europa :D si bineinteles dormitul la cort.
Nu am avut nici o problema tehinica, motorul a mers brici.
Este un rezumat sumar la cei 7000km, 9 tari si 17 zile, la fel si pozele puse.
traseul de baza a fost acesta click traseu
poze aiciImage

In 2012 voi incerca tot ceva de genu sau poate mai mult...un Nordcap :P, sanatosi sa fim.

_________________
Cele mai bune preturi la piese, consumabile si accesorii moto: BETA, KTM, YAMAHA, HONDA, Suzuki, Kawasaki.
Echipament Enduro, Motocross
Tel. 0721 53 53 77


Sun Oct 09, 2011 4:50 pm
Profile YIM WWW

Joined: Fri Feb 11, 2011 11:27 pm
Posts: 12
Post Re: Moto trip Europa 2011
demential.....toata admiratia.....felicitari!


Sun Oct 09, 2011 5:19 pm
Profile

Joined: Tue Apr 05, 2011 12:12 am
Posts: 25
Post Re: Moto trip Europa 2011
Felicitari!Cu adevarat o experienta foarte frumoasa!
Cand ne intalnim dau o sticla de vin si vreau sa-mi povestesti despre aceasta calatorie!


Sun Oct 09, 2011 6:14 pm
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 3 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB Group.
Interfata mindfreak.ro Toate drepturile sunt rezervate